طرح درس روزانه
بنام خدا
سال تحصیلی 98-97
|
طرح درس روزانه درس هستی بخش دین و زندگی دوازدهم |
||||||||||||||
|
مشخصات کلی |
شماره طرح درس: 1 |
موضوع درس: هستی بخش |
تاریخ اجرا: 15/7/97 |
مدت اجرا: 75 دقیقه |
||||||||||
|
مجری: |
کلاس: دوازدهم تجربی |
تعداد فراگیران:28 |
مکان: |
|||||||||||
|
الف: قبــل از تـــــــدریــس |
||||||||||||||
|
اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی |
||||||||||||||
|
سطح هدف |
اهداف و پیامدها |
|||||||||||||
|
هدف کلی |
معرفت,و شناخت عمیق تردرباره ٔخداوند وراههای گوناگون برای درک وجوداو ونیزشناخت صفات وافعال خداوند
|
|||||||||||||
|
اهداف مرحلهای |
نیازمندی جهان به خدادرپیدایش را توضیح داده و ثابت کند. نیازمندی جهان به خدادربقا را بشناسد. ثمرۀدرک نیازمندی به خدای بی نیاز را بشناسد. منظور از اینکه خداوند نور هستی و و نور آسمانه ها و زمین است را بداند. آگاهی به عدم توانایی انسان نسبت به شناخت چیستی و ماهیت خداوند . |
|||||||||||||
|
هدفهای رفتاری آموزشی |
اهداف (با رعایت توالی محتوای درسی) انتظارات در پایان آموزش |
حیطه و سطح در بلوم |
عناصر برنامه درسی ملی تعقـل، ایمـان، علـم، عمـل و اخـلاق |
|||||||||||
|
عنصر |
عرصه ارتباط با |
|||||||||||||
|
خود |
خدا |
خلق |
خلقت |
|||||||||||
|
1-ذکر مقدماتتی پیرامون شناخت خداوند
|
|
تعقل |
ü |
ü |
ü |
|
||||||||
|
2-اثبات خداوند به شکل نیازمندیجهانبهخدادرپیدایش
|
|
تعقل وفهم |
ü |
ü |
|
ü |
||||||||
|
3-اثبات خداوند به شکل نیازمندیجهانبهخدادربقا
|
|
آموزش و تعقل |
ü |
ü |
ü |
ü |
||||||||
|
4-دلایل و توضیح نیزمندی انسان به خداوند
|
|
تعقل |
ü |
ü |
ü |
ü |
||||||||
|
5-توضیح و شرح اینکه خدوئند نور هستی است.
|
|
علم |
ü |
ü |
ü |
ü |
||||||||
|
6-شرح و توضیح پیرامون ناتوانیانساندرشناختذاتوچیستیخداوند
|
|
علم وعقل |
ü |
ü |
ü |
ü |
||||||||
|
رئوس مطالب |
الف-نیازمندی جهان به خدادرپیدایش ب-نیازمندی جهان به خدادربقا ج-ثمرۀدرک نیازمندی به خدای بی نیاز د-نورهستی ه-ناتوانی انسان درشناخت ذات وچیستی خداوند |
|||||||||||||
|
مواد و رسانههای آموزشی |
1-کتاب درسی،2- وایت برد، 3-ماژیک،4- دستگاه ویدئو پرزکشن و 5-فلش برای PowerPoint6-نرم افزارهای محتوابی الکترونیک |
|||||||||||||
|
پیش بینی رفتار ورودی |
1-نیازمندی جهان به خدادرپیدایش را توضیح داده و ثابت کنید. 2-نیازمندی جهان به خدادربقا را توضیح دهید. 3-ثمرۀدرک نیازمندی به خدای بی نیاز چیست ؟ 4-منظور از اینکه خداوند نور هستی و و نور آسمانه ها و زمین است چیست ؟ 5-آیامیتوان به ذات خداوندپی بردوچیستی او رامشخص کرد؟ |
|||||||||||||
|
ایجاد ارتباط اولیه |
1-سلام و احوال پرسی2- حضور و غیاب 3- بررسی اوضاع کلاس از جهت دعای کلاس مطرفی دانش آموزان و نبودن مشکل، آمادگی دبیر قبل از ورود به کلاس دربارة مطالب درسی و پریشهای احتمالی و پاسخ به سوالات آنان
|
زمان: 5 دقیقه |
||||||||||||
|
گروهبندی، مدل و ساختار کلاسی |
گروه30 نفره به شش گروه تقسیم می کنیم و هر گروه را با نام گلها نام گذاری می کنیم. 1- شقایق 2- رز3- نرگس 4- یاس 5- میخک 6- محمدی صندلیها به شکل گرد در دور کلاس چیده می شوند و گروه های هم نام کنار هم قرار می گیرند.
|
|||||||||||||
|
ارزشیابی آغازین |
1-پرسش از اصول دین به خصوص نبوت ، امامت و معاد که سالهای قبل دانش آموزان خوانده اند. 2-پرسش از دانش آموزان درباره میزان اطلاعشان از توحید که یکی از اصول دین اسلام می باشد. |
زمان: 10 دقیقه |
||||||||||||
|
روشهای تدریس |
دیداری و شنیداری (PowerPoint) ، سخنرانی، پرسش و پاسخ بارش فکری، کارگاهی و تعاملی -گروهی
|
|||||||||||||
|
ب: فعالیتهای مرحله حین تدریس |
||||||||||||||
|
آماده سازی |
ایجاد انگیزه آماده کردن دستگاه ها ایجاد کنجکاوی در دانش آموزان |
زمان: دقیقه5 |
||||||||||||
|
ج: فعالیتهای تکمیلی |
||||||||||||||
|
ارزشیــابـــــی |
الف: تکوینی (در جریان تدریس)پرسشهایی در حین تدریس از دانش آموزان و پاسخ آنان و توجه به میزان یادگیری آنان مثل: ثمرۀدرکنیازمندیبهخدایبینیاز چیست ؟ 4-منظور از اینکه خداوند نور هستی و و نور آسمانه ها و زمین است چیست ؟ ب: ارزشیابی تراکمی سؤالات متعدد و ریز درس پرسیده می شود سپس هر کدام که پاسخ دادند جمع بندی می کنیم که تا چه مدورست است
|
زمان: در طول تدریس زمان |
||||||||||||
|
جمعبندی و ساخت دانش جدید |
از روش های خلاقانه تدریس مثل پرسش و پاسخ و دیداری و شنیداری p.p استفاده می شود که از هر کدام آنان درباره مطالب کلی درس سوال می شود تا به جمع بندی نهایی برسیم.
|
زمان: 10 |
||||||||||||
|
تعیین تکالیف و اقدامات بعدی |
1- پاسخ گویی به اندیشه و تحقیق 2-پاسخ گویی به تفکر در حدیث 3- پاسخ گویی به تدبر درمتن آیات قران درس |
زمان:5 |
||||||||||||
|
معرفی منابع |
1-آموزش عقایدمحمدتقی مصباح یزدی 2-اللّه شناسی سید محمد حسین حسینی طهرانى 3- اصول عقایدمحسن قرائتى 4- انسان وسرنوشت مرتضی مطهرى |
زمان:2 |
||||||||||||